Understanding Disinformation – #03 Hamis hírek, valódi következmények: Rágalmazás az újságírásban 5/5 (1)

A sorozat harmadik részében Jakus Barnabás vendége Dr. Borbély Zoltán, ügyvéd, riporter, egyetemi oktató, Magyar Labdarúgó-szövetség, valamint a Legfőbb Ügyészség egykori szóvivője. A műsorban egy fiktív, de könnyen elképzelhető jogeset segítségével elemezték az álhírek, a rágalmazás és a jog kapcsolatát. Kiderül, hogy mitől tény a tény és mi a különbség a vélemény és a vélekedés között. Vajon megéri egy sajtóorgánumnak szándékosan álhírt terjeszteni? Mi lesz az emberi méltósággal?

*

Understanding Disinformation – #03 Fake News, Real Consequences: Defamation in Journalism

In the third episode, Barnabás Jakus, law student, talks with his guest, Dr. Zoltán Borbély lawyer, reporter, university lecturer and former spokesman of the Hungarian Football Association and the Attorney General’s Office. This programme uses specific legal cases to explore the true meaning of defamation and libel cases. We find out what makes a fact a fact and what’s the difference between opinion and views. Is it worth it for a press organ to deliberately spread fake news? What about human dignity?

Letölthető és meghallgatható a Hangtárunkból:

Tartalom:

0:00:00 – Intro

0:00:52 – Pályafutásod során hány pered volt?

0:01:40 – Miről szólt ez az ügy?

0:02:11 – Mit jelent a rágalmazás a jog világában?

0:03:08 – Nézzünk egy példát a rágalmazásra

0:05:38 – Van-e különbség egy politikus és egy magánszemély tűrésében?

0:06:19 – Mennyire gyorsak ezek az eljárások

0:08:28 – Van létjogosultsága a helyreigazításnak?

0:11:13 – Mi a különbség a tény és a vélemény között?

0:12:54 – Mi lehet az oka annak hogy településtől függ egy ügy súlyossága?

0:13:52 – Biztosan eljut annyi emberhez a helyreigazítás amennyihez eljutott a hamis információ?

0:14:59 – Alternatíva a rágalmazás megelőzésére

0:17:13 – Kit terhel ilyenkor felelősség?

0:18:57 – Megérheti valakiről szándékosan álhírt közölni?

0:27:08 – Milyen védelem van a helyreigazításon kívül?

0:31:00 – Hogyan lehet egy már elhunyt személy ellen felhozott váddal szemben fellépni?

0:34:10 – A sértetten kívül felléphet más is?

0:38:15 – Outro

A tartalom a DISARMING DISINFORMATION és a PERSPECTIVES projektek támogatásával készült.

This content was produced with the support of the Disarming Disinformation and PERSPECTIVES projects.

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.
Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

A PERSPECTIVES projektben, nemzetközi partnereink által készített tartalmakat itt találjátok.