ELTE Long: Az adattudomány megmutatja azt, ami a szemnek láthatatlan – Dr. Csabai István

Az adatok mindig itt voltak velünk, és a tudomány mindig is rájuk támaszkodott. De napjainkra sokasodtak meg azok az eszközök, amelyek gyűjtik, tárolják, közvetítik az adatokat. Az a megközelítés, ahogy az óriási adathalmazt a mesterséges intelligenciával kezeljük, mára önálló tudományággá vált: az adattudomány segít megérteni az Univerzum működését, a vírusterjedést, a kriptovaluták útját és annyi mindent még. Ezekről beszélgettünk Csabai Istvánnal, az ELTE Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék kutatójával, aki a statisztikus fizikától indult el, de kíváncsiságának és a megismert módszernek köszönhetően az idők során a csillagászat, az orvostudomány, sőt a társadalomtudomány területén is járatos lett.

Meghallgatható a Spotify-on:

Meghallgatható és letölthető a Hangtárunkból:

Tartalom:

Mi az adattudomány?

A tudomány mindig is adattudomány volt.

Exabájtnyi adatmennyiség.

Nem az adat lett több, hanem az eszköz.

Newtontól a tranzisztorig?

Az adattudomány megmutatja azt, ami a szemnek láthatatlan.

Megérteni az univerzum működését.

Hogyan lesz az ember kutató?

A módszer, ahogy az adatokat kezeljük, önnálló ágazattá vált.

Magyar poszt-doktor a Johns Hopkins Egyetemen.

A big data és az orvostudomány találkozása a műtőasztalon.

Élőben lehet követni az evolúciót.

Gépi tanulás és emberi intelligencia?

QR-kódokat nem tudunk a szemünkkel értelmezni, pedig…

Az egyenes a legegyszerűbb összefüggés, amit kereshetünk.

Pénzügy, társadalom és bitcoin.

A járványtan és a gazdaság közös problémája: az exponencialitás.

Mik a komplex rendszerek?

Hogy rendezzem a könyvespolcom?

Az indexelés és adatbázisépítés misztériuma.

Mit hoz a jövő az adattudomány számára?

***

Néhány kifejezés amelyek rövid magyarázatát fontosnak tartjuk a műsorhoz csatolni:
Egy exabájt nagyjából egymillió terabájtnak felel meg, míg egy terabájt 1024 gigabájttal egyenlő.

big data, mint fogalom a nagy mennyiségű, nagy sebességgel változó és nagyon változatos adat, annak gyűjtése, rendszerezése, feldolgozása, illetve elemzése.

bitcoin az első kriptovaluta, melynek két fő ismérve a decentralizált működés, és az anonimitás. Feltalálója máig nem ismert, működése gazdasági, társadalmi, jogi problémákat egyaránt felvet.

A fraktálok Komplex geometriai alakzatok, melyek önhasonlóak, tehát egy kisebb rész felnagyítva ugyanolyan struktúrát mutat, mint egy nagyobb rész.

Az epizód az Első Pesti Egyetemi Rádió szakmai támogatásával készült.

Műsorvezető: Jamriskó Tamás

Producer: Őri Soma