Ez nem történhet meg velünk! Ó, mekkorát tévedtünk.

Amikor az elmúlt években azt néztük, hogy a lengyel és magyar szomszédainknál milyen radikális beavatkozásokat hajtanak végre a kultúrában a kormánypártjaik, meg voltunk győződve arról, hogy velünk ilyesmi nem történhet meg. Ó, mekkorát tévedtünk. Most a kulturális szcéna Szlovákia-szerte összefogott, hogy megakadályozza a minisztérium további pusztító intézkedéseit, és enyhítse vagy visszafordítsa a már bekövetkezett károkat. Szeptember 5-én a kulturális területeken dolgozók százai álltak ki, sztrájkkészültséget hirdettek. 

A 2023-as őszi parlamenti választások eredménye, amely visszahozta a hatalomba a SMER pártot, azt sugallta, hogy az elkövetkező években a kormányzó politikusok nem fogják csendben és alázattal szolgálni a polgárokat. Az jogállam ilyen gyors felbomlását azonban minden bizonnyal még a legpesszimistább politikai kommentátorok sem jósolták meg. Különösen meglepő volt a kulturális tárca esete, amelyet a korábbi kormányok nagyrészt mellékvágányra tereltek. Most a Szlovák Nemzeti Párt vette át, amely a választásokon alig több mint öt százalékot szerzett, de még ez is elég volt, hogy olyan szereplőket szabadítson a politikai arénába, akik addig leginkább a dezinformációs szcénában “tündököltek” vagy a szélsőjobboldallal paktáltak. Ha nem lépünk fel határozottan és állítjuk meg a tevékenységüket, fokozatosan az egész országot a saját képükre formálják. 

Veletek vagyunk és veletek is maradunk”

Lincselés és pusztítás

Az elmúlt hónapokban már számos radikális beavatkozás történt a kulturális intézmények működésébe, most csak azokat említeném, amelyeknek valóban pusztító következményei lehetnek az elkövetkező évekre nézve, ami a meglévő szervezetek, fesztiválok és aktív művészek munkásságát érinti. 

Augusztus 1-jén hatályba lépett a Művészeti Alapról (FPU) szóló törvény módosítása. Az FPU egy közintézmény, amely a kultúrát, a különböző művészeti tevékenységeket és a kreatív iparágakat támogatja. 2014-ben, a SMER-kormány alatt jött létre és az akkori kulturális minisztert, Marek Maďaričot – aki akkor még a SMER párt tagja volt – máig az egyik legjobbnak tartják a valaha volt szlovák kulturális miniszterek között. Az FPU a korábbi támogatási rendszer helyébe lépett, és a döntéshozatali jogköröket szakmai bizottságok kapták meg, amelyek egyes kulturális területek szakértőiből álltak. Így a kultúra finanszírozásáról nem a politikusok, hanem az erre hivatott emberek döntöttek. A választások után azonban elég volt, hogy a kulturális minisztériumba kerüljön egyetlen ember, aki egykor sikertelenül pályázott a támogatásra és máris elkezdődött az addig jól működő, sok ország által irigyelt intézmény destrukciója. 

Az említett módosítás visszahelyezi a döntéshozatali jogköröket a kulturális minisztérium embereinek kezébe – akik újabban többségi képviselettel rendelkeznek az FPU tanácsában –  és ezáltal a politikai hatalom markába. A támogatási kérelmeket továbbra is a szakértői bizottságok bírálják el, de az FPU tanácsa megvétózhatja ezeket a döntéseket, és így figyelmen kívül hagyhatja azokat. Természetesen a kulturális szcéna az elejétől kezdve ellenezte a tervezett módosítást, az ellenzék pedig vég nélkül bírálta a javaslatot, de sikertelenül. Az FPU tanácsának hatáskörébe tartozik az is, hogy felmentse az igazgatót. Ha ez bekövetkezik, az alap valószínűleg végleg egy politikai intézménnyé válik. Még nem történt meg, de ami késik, az nem múlik.  

Az FPU-törvény módosítása elleni tiltakozások párhuzamosan vagy néha együttesen zajlottak a közszolgálati televíziózásról és rádiózásról szóló törvény módosítása elleni tiltakozásokkal. Ebben az esetben sem sikerült meggátolni semmit,  július 1-jén az RTVS-t átalakították STVR-ré (Szlovák Televízió és Rádió). Ez lehetővé tette a kulturális minisztérium számára, hogy elegánsan megszabaduljon Ľuboš Machaj főigazgatótól és tovább erősítse ideológiai befolyását az országra. Az új igazgatót várhatóan október végén választják meg, de a közmédia munkatársai máris a tartalom cenzúrázásáról beszélnek, és egyes politikai műsorok műsorvezetőit felfüggesztették és le is cserélték. Normalizációs taktika élő közvetítésben. 

Időközben a minisztériumnak sikerült módosítania a múzeumokról és galériákról, illetve az Audiovizuális Alapról szóló törvényt is; objektív indokok nélkül elbocsátották a kisebb kulturális intézmények vezetőit, és bezáratták a Műcsarnokot (Kunsthalle), valamint a Kultúrpolitikai Intézetet (Inštitút kultúrnej politiky). És természetesen nem feledkezhetünk meg a kormányzat folyamatos nyilvános zaklatásáról sem, amely célzottan bizonyos személyek, szervezetek vagy műalkotások ellen irányul. Tavaly év végén történt egy eset: a kulturális minisztert zavarták Andrej Dúbravský festőművész festményei, melyek a Szlovák Televízió és Rádió épületében voltak kiállítva, ezért el akartak őket távolíttatni onnan. A hatalmon lévő koalíció az „állami pénzek elszipolyozásával” vádolja a Milan Šimečka Alapítványt, és lejárató kampányt folytat Sonia Ferienčíková neves táncművész és koreográfus ellen, akinek egyetlen bűne, hogy ő Michal Šimečka, az ellenzék vezetőjének élettársa. A kulturális minisztériumtól több tucatnyi dolgozót bocsátottak el csendben és a Denník N minisztériumban uralkodó légkörről szóló beszámolója azt sugallja, hogy a tisztogatások még messze nem értek véget.

A kultúra megölése”

Ideális gumicsont

Augusztusig a tüntetések szervezéséből és a kiáltványok megírásából az államilag intézményesített kultúra dolgozói jobbára kimaradtak. A fordulópont akkor jött el, amikor két nap leforgása alatt eltávolították Matej Drličkát a Szlovák Nemzeti Színház éléről, illetve Alexandra Kusát a Szlovák Nemzeti Galéria igazgatói posztjáról. Ezen a ponton azoknak is elfogyott a türelme, akik eddig féltek megszólalni. Drlička bevallotta, hogy hosszú hónapokig megalázkodott és öncenzúrát gyakorolt, de mindez megtört amikor házhoz szállították neki a felmondását. Ma már nyíltan beszél „kulturális háborúról”, vagy tesz olyan kijelentéseket, hogy „az ŠtB és a Gestapo visszatértek” [Az ŠtB az ÁVH szlovák megfelelője volt. – A szerk.], vagy arról, hogy a kulturális miniszter egy „homofób klerofasiszta struktúra”. Vajon a retorika megkeményítése elég lesz a gonoszság és az ostobaság leküzdéséhez? Biztosan nem.

Az SNS rájött, hogy a minisztériumnak, amit kapott, fontosabb szerepe van, mint eredetileg gondolta. Elég volt megszellőztetni azt az információmorzsát, hogy a kulturális miniszter esetleg Tomáš Taraba lehet (a Marian Kotleba-féle szélsőjobboldali Naše Slovensko [Mi Szlovákiánk] párt egykori képviselője) és a kulturális közösség azonnal kifakadt. Az SNS gyorsan megtalálta módját, hogyan gyakorolja olthatatlan hatalomvágyát és bosszúszomját. “Éveken át gúnyoltatok minket? Most mi fogunk szórakozni!” Egy alábecsült minisztérium egy olyan párt kezébe került, amely alig jutott be a parlamentbe, és hirtelen a legnagyobb politikai tőkét kezdte felhalmozni. Vagy mégsem? 

A közvélemény-kutatások szerint az SNS népszerűségi mutatói csökkentek, és Andrej Danko (Az SNS elnöke) is elhasalt az Európai parlamenti választásokon. Viszont a Martina Šimkovičová, Lukáš Machala és Roman Michelko trió a kulturális minisztériumból töretlen népszerűségnek örvend a saját kis konspirációs és dezinformációs köreiben, és mivel valószínűleg gyanítják, hogy a következő választásokon nem jutnának már messzire, gyorsan beszántanak mindent, amit csak tudnak, nem törődve azzal, hogy milyen lesz az utókor megítélése.

Robert Fico számára a kultúrharcok ideális gumicsontot biztosítanak, amin csámcsoghat a közvélemény, amíg más területeken is aláássák az ország demokratikus alapelveit. Mindeközben Peter Pellegrini köztársasági elnök és a koalíció többsége csak hallgatagon figyelnek. Mert megtehetik, és mert valószínűleg kénytelenek. Egyelőre úgy tűnik, hogy a hatalmi és politikai törekvések erősebbek, mint  Szlovákia egyre növekvő “hírnevének” szégyene. Az elmúlt hetek eseményeit, különösen Kusá és Drlička elbocsátását, a nagyobb európai napilapok címoldalon közölték, támogató leveleket írtak a világ művészeti intézményei, a színház, a képzőművészet, a zene és a filmművészet kiemelkedő személyiségei.

Szabad nemzeti galéria”

Hogyan tovább? Sztrájk!

Szeptember elején szinte a teljes kulturális ágazatban eluralkodott a sztrájkhangulat, és jelenleg is általános sztrájkészültségben vagyunk. Ez a azt jelenti, hogy koordinációs struktúrák kiépítése és a széleskörű kulturális közösség belső összekapcsolása folyik. Szeptember 9-ig több mint 2700 ember, 300 szervezet és 74 város csatlakozott a sztrájkhoz. A közösségi médiában ezt az összefogást egységes vizuális szimbólumok használatával fejezzük ki, a gyakorlatban pedig például a követelések nyilvános felolvasása révén valósul meg, kulturális események előtt vagy után. A közelmúltban, egy előadás után, a Szlovák Nemzeti Színház színészei is a közönséghez fordultak: „Továbbra is azzal szeretnénk foglalkozni, ami közel áll a szívünkhöz, és amihez – legalábbis úgy gondoljuk – tehetségünk van, és ez a művészet. Ideológia és természetesen cenzúra nélkül. Napjaink eseményei sajnos megkövetelik, hogy a művészethez hozzárendeljük  polgári attitűdünket is.” – mondta Robert Roth színész. 

A kulturális sztrájkbizottság követeli például a szakmailag kompetens irányítást a kulturális minisztériumtól, a tudatosan romboló változtatások azonnali felfüggesztését, illetve, hogy vessenek véget az ideológiai indíttatású cenzúrának, ennek káros gazdasági következményeivel együtt. Kezdjék meg azonnal az ágazat pénzügyi stabilizációját valamint módosítsák a fent említett törvényeket. Jelenleg még várat magára, hogy sor kerül-e a tárgyalásokra a politikai képviselettel. Ha ez nem történik meg, akkor valószínűleg szeptember második felében a sztrájk új szakaszba lép, ami beavatkozásokat eredményezhet közvetlenül a művészeti produkciókba. 

A kulturális közösség találkozóin már régen elhangzott, hogy egy „hálózatot kell építenünk és összekapcsolódnunk”, mert együtt erősebbek vagyunk. De a tömegeket még mindig legyőzik a Šimkovičová – Machala tandem hangjai, és nem csak a dezinformációs csatornákon. A sajtótájékoztatókon tonnányi hazugságot öntenek a nyilvánosságra, amivel mi, a többnyire udvarias és politikailag korrekt nyelvezetünkkel nem tudunk lépést tartani, hogy elég gyorsan és erőteljesen cáfoljuk őket. Nem vagyunk képesek hatást gyakorolni azokra az emberekre, akikhez nyilatkozataikat intézik és táplálják a társadalom sokat emlegetett polarizálódását. Az elkövetkező hetek fogják megmutatni, hogy az alkotmányos sztrájkkal való fenyegetés változtat-e valamin. Attól tartok, inkább nem, mint igen. Ehhez tényleg az kellene, hogy a teljes szlovák kulturális élet leálljon.

Talán a legfényesebb és legreményteljesebb pillanat az elmúlt időszak marazmusában a kulturális miniszter kifütyülése volt egy nemzetközi folklórfesztiválon, a Jánošík-napokon Terchován. Az ellenállást a saját szemével (és fülével) láthatta és ráadásul azoktól, akiket ő szövetségeseinek tekint (szívesen mutatkozik és fotóztatja magát népviseletben). És pontosan ez az, amire szükségünk van –  nem olyan szövegek írására (mint például ez is), amelyek alig lépnek túl a mi buborékunkon, hanem dacos tettekre azoktól, akiktől a miniszter nem is várná.

Michaela Hučko Pašteková

A szerző a Kapitál kulturális rovatvezetője és szerkesztője.

Fotók: Filip Krajčo

This content was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.
Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

A projektben, nemzetközi partnereink által készített tartalmakat itt találjátok.

About Post Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.