Derényi András Fotó: B. Molnár Béla (Index.hu)

Mégis, kinek az egyeteme?

Vita a Corvinus átalakítása kapcsán az egyetemfinanszírozás és -működtetés modelljeiről. A felvétel 2019. január 29-én készült.

Házigazda: Máté András (Oktatói Hálózat)
Moderátor: Ónody-Molnár Dóra

17:00-18:30: Egyetemfinanszírozás és -működtetés: alapítványi és más intézményi modellek – szakértői kerekasztal-beszélgetés

Résztvevők: Derényi András (Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet), Kádár-Csoboth Péter (IFUA Horváth & Partners), Kováts Gergely (Nemzetközi Felsőoktatási Kutatások Központja)

• Mi a probléma a jelenlegi, az államigazgatás alá rendelt egyetemi modellel?
  • Milyen alternatív intézményi működési modellek léteznek a világban (pl. közalapítvány, vállalkozói közintézet, szövetkezeti egyetem, stb.) és ezektől mit várhatunk?
  • Miben különbözik egy állami alapítású alapítványi egyetem a magán alapítványi egyetemektől?

18:30-20:00 A Corvinus átalakításának okai és várható következményei

Résztvevők: Derényi András, Bihari Péter (BCE), Toronyai Gábor (BCE FDSZ), Nagy Ákos (BCE, Hallgatói Szakszervezet)

• Privatizációként értelmezhető-e a Corvinus átalakítása, illetve mennyiben és hogyan az?
  • Milyen kormányzati, illetve intézményi motivációk állnak az átalakítás hátterében?
  • Van-e esélye annak, hogy a Corvinus, átalakulása nyomán a közép-kelet-európai régió csúcsegyetemévé váljon?
  • Mi várható az új működési formától a társadalmi mobilitás tekintetében, hogyan változnak majd a bekerülés esélyei?
  • Hogyan változik a Corvinus oktatóinak a helyzete az átalakítás következtében?