Polarizáció és populizmus: Miért vagyunk ennyire megosztottak?  – dr. Ésik Sándor interjú

Miért érzik magukat a magyarok folyamatosan egy politikai és társadalmi harc közepén? Dr. Ésik Sándor ügyvéddel és a Diétás Magyar Múzsa vezérfőszerkesztőjével arról beszélgettünk, hogyan erősíti a populista kommunikáció a megosztottságot, és miért olyan nehéz kitörni ebből a helyzetből.

Magyarország társadalmi és politikai élete az elmúlt évtizedekben egyre inkább a polarizáció jegyében telt. Ebben a műsorunkban ennek a megosztottságnak az okait és következményeit vizsgáljuk.

A polarizáció gyökerei mélyre nyúlnak, és nem csupán a jelen politikai helyzet szüleményei. Ahogy Ésik Sándor rámutat, a magyar közbeszédet a múlt század elejétől kezdve folyamatosan jellemzi az „ellenségképzés”, amelyben az aktuális politikai erők rendre egy külső vagy belső fenyegetés ellen szervezik meg saját táborukat. Ez a fajta állandó harci helyzet kimeríti a társadalmat, miközben a kommunikációban és a mindennapi interakciókban is fokozza az agressziót.

A beszélgetés során szó esett arról is, hogy az állandó feszültség és az egymást kizáró politikai narratívák hogyan erősítik a megosztottságot, amely már nem csupán a politikában, hanem a hétköznapi élet számos területén is tetten érhető. A városi és vidéki életmód közötti ellentétek, az egyre mélyülő kulturális és gazdasági különbségek, valamint a múlt feldolgozatlan történelmi traumái mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a társadalom tagjai egyre inkább szembenálló csoportokba rendeződjenek.

A megoldás Ésik szerint abban rejlik, hogy a társadalom megtanuljon árnyaltabban gondolkodni és kommunikálni. Ahelyett, hogy minden egyes politikai vagy társadalmi kérdést törzsi alapon közelítenénk meg, fontos lenne a konszenzuskeresés és az együttműködés erősítése. E nélkül a jelenlegi polarizáció csak tovább fog mélyülni, és egyre inkább megnehezíti az ország hosszú távú fejlődését.

Az interjú teljes egészében elérhető podcast és videó formátumban.

Letölthető és meghallgatható a hangtárunkból:

Műsorvezető: Jamriskó Tamás
Producer: Fábián Adrián és Horváth Attila
Grafika: Fábián Adrián
Felhasznált fényképek: Ötvös Sándor, Fortepan
Felhasznált litográfiák: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, August Prinzhofer

This content was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.
Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

A projektben, nemzetközi partnereink által készített tartalmakat itt találjátok.

About Post Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.