A Civil Waves projekt záróeseménye a Gólya Presszóban

Múlt pénteken zajlott a Civil Waves projektet záró esemény a Gólya Presszó kistermében. A program első részében a részvevő civil és művészeti szervezetek bemutatkozására került sor rövid előadások formájában október 25-én, 17:00-20:00 óra között. Jamriskó Tamás és Bence Bettina köszöntőjükben ismertették a közös kezdeményezés célkitűzéseit, vagyis, hogy olyan lehetőségeket teremtsenek és erősítsenek meg akár hosszabb távon, amelyek hozzájárulnak a civil szervezetek, független művészeti társulások, a társadalmi igények mentén, alulról szerveződő közösségek találkozásához. Reményeik szerint ezekből a találkozásokból jól működő szinergiák alakulhatnak az eredményes társadalmi kommunikáció érdekében. A projekt többféle platformon kínált lehetőséget a részvevőknek a párbeszédre, ezek között voltak jelenléti események és egy rádióműsor sorozat is. Utóbbi, a Lahmacun Radio és az EPER Rádió kollaborációjában valósult meg reggeli műsorként, lehetőséget adva a szervezeteknek saját közösségük, működésük, missziójuk részletesebb bemutatására, ezáltal aktív részvételt biztosítva a civil szervezetek és a közönség számára is a társadalmi párbeszéd alakításában.


Az Ökotárs Alapítvány képviseletében Móra Veronika személyes beszámolóját, a Mérték Médiaelemző Műhely részéről pedig Polyák Gábor videóüzenetét hallhatták a résztvevők. Móra Veronika kiemelte, hogy mindenkori céljuk a közös európai értékek és jogok védelme és erősítése, a hazai civil szektor segítése és megerősítése hálózatfejlesztés, mentorálás és pályázati támogatás révén. Helyi és országos szinten is segítik a civileket, az előbbi például kisebb adományokat, mentorálást és a helyi ügyek intézésében nyújtott segítséget foglalja magában, az utóbbi pedig elsősorban pályáztatás és támogatások osztása révén valósul meg. Mindez kiegészül az európai színtérrel, aminek a keretében uniós partnerszervezetekkel működnek együtt.
Polyák Gábor beszámolója szerint a Mérték kutatásainak köszönhetően sokkal többet tudunk a médiarendszer működéséről, mint valaha.
A program további részében a bemutatkozó civil szervezetek kiselőadásai következtek: a Repair Café részéről Gégény Noémi, a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület (FKSE) képviseletében Zwickl Pál és Bácsi Barnabás, a Magyarországi Európa Társaság-tól (MET) Bársony Fanni, a Romakép Műhely részéről Müllner András és Tóth-Gyóllai Orsolya, a Gólya Szövetkezet és a Szövetség A Közösségi Ingatlanfejlesztésért (SZaKI) képviseletében Kispál Sándor nyilatkozott.

Gégény Noémi a Repair Café működésével kapcsolatban hangsúlyozta a karitatív alapokat. A szervezet értelmileg sérült gyermekek, illetve családjaik segítésével kezdte meg a tevékenységét, amihez mindig újabb és újabb programok csatlakoztak. Ezek között kiemelhetők az újrahasznosításra és az ingyenes tudásmegosztásra (pl. ruhák, háztartási eszközök javítására) irányuló alkalmak.

Az FKSE képviselői elmondták, hogy fő küldetésük a fiatal művészek beilleszkedésének segítése a magyar kulturális és képzőművészeti regiszterbe. A pályakezdők számára nagy segítséget jelent például a kedvezményes műterembérlés és a kiállítótermek biztosítása.

A MET tevékenységei között Bársony Fanni hangsúlyozta az etikus kommunikáció európai szintű felmérését. A hatékony és alapos kutatómunka elősegítésének érdekében együttműködnek kutatóintézetekkel és felsőoktatási intézményekkel is, és rendszeresen szerveznek konferenciákat, workshopokat.

A Romakép Műhely működésébe oktatói és hallgatói szemszögből is betekintést kaphattak a jelenlévők. A 2010 óta közösségi filmklubként is működő projekt organikusan beépül a civil szervezetek működésébe, jóllehet alapvetően az ELTE egyetemi tanrendjébe tagozódik. Immár kurzusonként 40 hallgató veheti fel ezt a képzést, amelynek keretében az oktatók és a hallgatók közös kutatómunkája valósul meg. A részvételi filmezés révén, túl az egyetemi kereteken, hátrányos helyzetű fiatalokat is bevonnak a közös alkotásba.

A Gólya Szövetkezet ars poétikájában a vendéglátás, ingatlanfejlesztés és a futárszolgálat mellett a közösségépítés áll a középpontban és e köré szerveződik számos tevékenység, amiket a munkahely és a sokfunkciós közösség organikus egysége jellemez. A Gólya egyben a SZaKI-nak is alapító szervezete, Kispál Sándor elmondása szerint missziójuk elsősorban a civil csoportok számára a működésükhöz szükséges fizikai terek biztosítása és a lakásszövetkezetek fejlesztése.

Saját tevékenységük bemutatása mellett mindannyian elmondták, miért csatlakoztak a projekthez, milyen tapasztalatokat szereztek, mit jelentett számukra a közreműködésükkel megvalósult rádióműsor, illetve, milyen terveik vannak a jövőre vonatkozóan, hogyan fogják hasznosítani a megszerzett tudást. Többen kiemelték, hogy a podcast készítés új lehetőséget biztosít tevékenységük bemutatásához és üzeneteik eljuttatásához a fogékony közönség számára.

A hivatalos program zárásaként egy kerekasztal-beszélgetés keretében a civilszféra jelenlegi helyzete körül kibontakozó témákat jártak körül a részvevők. Szó volt többek között a civil szervezetek finanszírozásáról, az egyetemközi-civil kapcsolatokról az együttműködések lehetséges szereplőiről és kereteiről (állam, önkormányzatok, vállalatok), a társadalmi szerepvállalás eredményességéről, jogi keretekről és a jövőbeni tervekről és stratégiákról. A panel résztvevői Nun András az Autonómia Alapítvány képviseletében, Nagy Zoltán a Független Előadó-művészeti Szövetségtől és Çakır-Somlyai Özge az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének doktorandusz oktatója voltak, a beszélgetést Jamriskó Tamás, az EPER Rádió főszerkesztője, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének oktatója moderálta. Nagy Zoltán a problémák hatékony kommunikálásával szemben azok elhallgatását nehezményezte és utalt az önkormányzatok korlátozott lehetőségeire és a civil szféra alacsony láthatóságából következő nehézségekre. Nun András a Budapest (illetve a nagyobb városok) és a vidék cezúrájára és ezzel párhuzamosan a lehetőségek egyenlőtlenségére mutatott rá. Az információáramlás mellett ezért nagyon fontos növelni a mobilitás lehetőségét, illetve a különböző helyszíneken való tapasztalatszerzés elősegítését is. Jamriskó Tamás utalt a történeti kontextus ismeretének és felhasználásnak fontosságára is, ezzel kapcsolatban Çakır-Somlyai Özge földrajzi-politikai értelemben is tágabb kitekintést adott a török-magyar helyzet összehasonlításával. Az eredményes kommunikáció és a gazdasági háttér megteremtésének nehézségei között felmerült az is, mennyire szükséges vagy jó az, ha a civil szféra frontemberei influenszeri minőségben is megjelennek a közösségi médiában a nagyobb láthatóság és az adománygyűjtés eredményességének növelése érdekében. A beszélgetés résztvevői azt is kiemelték, hogy fontosnak tartják a civil szervezetek és az egyetemek közötti együttműködés hatékonyabbá tételét.

További részletek a projektről: https://eper.elte.hu/index.php/2024/07/20/civil_waves/
A projekt során rögzített rádióműsorok elérhetők itt: https://lahmacun.hu/shows/civil-waves


Az EPER Rádió munkatársai (Horváth Attila és Fábián Adrián) rögzítették az eseményt,
amely elérhető podcast formájában is:


A programot este koncert zárta a Sauropoda, a Szelevényi Ákos–Ajtai Péter duó, a düBel és a
Mood Sequence közreműködésével.


Tamás Ildikó

About Post Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.