Fiatalság, európaiság?
Az európai parlamenti választásokat 2024. június 9-én tartották hazánkban, melynek eredményei jelentős hatással lehetnek a fiatalok jövőjére. Élni a szavazati jogunkkal nemcsak egy lehetőség, hanem felelősség is, hiszen a választások során hozott döntéseink hosszútávon alakítják az ország és az Európai Unió jövőjét. Az idei választási eredmények több szempontból is fontosak a fiatal generáció számára.
Globális kitekintő
Ha összességében vizsgáljuk a választások eredményét, akkor a jobboldali pártok megerősödését figyelhetjük meg, illetve azt, hogy továbbra is az Európai Néppárt (EPP) birtokolja a legtöbb mandátumot (189). Az idei választáson 720 helyről kellett döntenie az uniós polgároknak, ami azt jelenti, hogy az EPP továbbra is a legnagyobb pártcsalád az Európai Parlamentben, bár az eddigi választásokhoz képest kisebb többséggel. A Zöldek annak ellenére, hogy a legutóbbi ciklus egyik fontos irányvonala a Green Deal volt, nem szereztek akkora támogatottságot (53 mandátum). A Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) stabilan tartotta magát második helyéhez, és 136 mandátumot szerzett. Az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) jelentősen növelték jelenlétüket és 83 mandátumot kaptak, míg az Identitás és Demokrácia (ID) frakció 58 mandátumot szerzett. A liberális Renew Europe csoport, amely komoly veszteségeket szenvedett, most 74 mandátummal rendelkezik, 2019-ben 108 mandátumuk volt. A Baloldal szinte változatlanul, 39 mandátumot nyert el.
Ezek az adatok fontosak, azonban lényegi szempont megértenünk azt is, hogy az Európai Parlament milyen funkciókkal bír, és milyen feladatokat tudhat magáénak. Az Európai Parlament (EP) alapvető feladata az európai polgárok érdekeinek képviselete. A reprezentáció meglétét a választások útján biztosítják, melynél lakosságarányosan alakulnak a képviselőszámok. Hazánk 21 képviselőről hozhatott döntést, de például Németország 96 képviselőről dönthet. Az EP jogalkotási hatalommal bír ‒ előkészíthet jogszabályokat, a jogszabályjavaslatokat pedig elfogadhatja ‒, részt vesz az uniós költségvetés elfogadásában, és ellenőrzi az Európai Bizottság munkáját.
Az EP-ben hozott döntések közvetlen hatással vannak az uniós polgárok mindennapi életére, beleértve a gazdasági, környezetvédelmi és társadalmi kérdéseket is. Példának felhozható az AI act, amely viszonylag friss, azonban a mesterséges intelligencia használatát korlátozza az Európai Unióban, ez pedig a mindennapokra is erős hatást gyakorolhat.
Magyarországi betekintő
Az idei választásokon, ahogyan korábban említettük, 21 képviselőről rendelkezhettek a választópolgárok. A 21 mandátumból 11 a Fidesz-KDNP-t illeti meg, a Demokratikus Koalíció megtartotta mandátumait, melynek száma 2. A Mi Hazánk Mozgalom 1 képviselője jutott ki az Európai Parlamentbe, a Momentum pedig az idei választáson elvesztette mandátumait. Azonban Magyar Péter új pártja, a Tisza Párt jó eredményt ért el a maga 7 mandátumával. Annak eldöntése, hogy melyik parlamenti képviselőcsoportba tartozzanak, célszerűen az alakuló ülés (július 16) előtt kell, hogy megtörténjen.
Fiatalokban a jövő
A választások alakulása, a parlamenti összetétel milyensége kihat az európai polgárok mindennapjára, ez vitathatatlan. Azonban minden kérdésben fontos a jövő generációja, a fiatalok, akik számára az európai identitás kialakulása adott és alapvető lehetőség. Ezért érdemes azt megvizsgálnunk, hogy az EP pártcsaládjai milyen irányvonalakat követnek akkor, ha ifjúságpolitikáról és a fiatalok esélyeiről van szó.
Fontos megjegyezni, hogy az alábbi irányvonalak nem feltétlenül konkrétan megfogalmazott programok, inkább az általános ismereteken alapulnak az adott pártcsaládokkal kapcsolatban.
Az Európai Néppárt (EPP) leginkább a fiatalok jövőjének építésében látja a legfontosabb mérőszámokat, ezért igyekszik a versenyképesség, a munkaerőpiac és fiatalok jobb kapcsolatát az előtérbe helyezni. Ezek irányában lép fel programokkal és támogat már meglévőket (pl. Erasmus+). Kulcsszó náluk az innováció és a hatékonyság, a fiatal munkavállalók és vállalkozók számának növelése.
Az S&D kiemelt figyelmet fordít a fiatalok szociális és gazdasági integrációjára, hasonlóan az EPP-hez. A párt támogatja a munkahelyteremtési programokat és az ifjúsági vállalkozások ösztönzését. Emellett hangsúlyozzák a minőségi oktatás és képzés fontosságát, valamint a fiatalok mentális egészségének védelmét és azt, hogy az esélyegyenlőség a munkaerőpiacon is megteremthető irányvonal lehessen. Szorgalmazzák a fizetett gyakornoki programokat és azt, hogy a fiatalok számára is megfelelő és elegendő bérek és juttatások lehessenek.
A Renew céljai között is szerepel a munkaerőpiac elérhetővé tétele, továbbá a vállalkozások segítése. Kiegészül olyan irányelvekkel, mint: a demokráciában való részvétel erősítése, lakhatás elősegítése, egyenlő oktatás mindenki számára, biztonságosabb közösségi média és a mentális egészségre irányuló figyelem. Illetve a diákhitel, a tanulmányi ösztöndíj megfizethetőségét is szorgalmazzák.
A többi pártcsaládban a közös pont az, hogy közelebb szeretnék hozni a munkaerőpiacot a fiatalokhoz, a pályakezdőkhöz, friss diplomásokhoz. Illetve egyenlő esélyeket szeretnének megteremteni régiótól, családi háttértől függetlenül a fiatalok számára, minőségi oktatással, digitalizációval. Támogatnák a fiatal vállalkozókat és a mentális egészség fontosságát is hangsúlyozzák.
Programok az EU gondozásában, fiatalok számára
Több program is van, amely a fiatalokra specializálódik, az alábbiakban csak párat említünk meg, azonban a youth.europa.eu oldalán lehet tájékozódni további lehetőségekről.
Az Erasmus+ programot mindenki ismeri, ez egy külföldi mobilitási lehetőség egyetemi hallgatók számára, továbbá szakmai gyakorlatot is lehet végezni a program keretein belül. Sok papírmunkát igényel, de felejthetetlen élmény, és kapcsolatépítés szempontjából is fontos mérföldkő lehet.
European Solidarity Corps program lehetőséget biztosít fiataloknak, hogy önkénteskedjenek vagy dolgozzanak olyan projektekben, amelyek az európai közösségek és állampolgárok javát szolgálják. Ehhez jelentkezni kell a program oldalán, majd önkéntesként, vagy humanitárius segítőként lehet részt venni a programban.
A Horizon Europe célja a tudományos kiválóság növelése, a társadalmi kihívások kezelése, globális problémákra irányuló kutatások támogatása, fiatal kutatók és innovátorok számára lehetőséget kínálva, hogy hozzájáruljanak élvonalbeli projektekhez.
A(z) European Youth Strategy pedig egy 2019-2027 között megvalósuló projekt, melynek célja több lehetőség teremtése a fiatalok számára és aktív bevonásuk biztosítása Európa jövőjének alakításában. Ez főként egy párbeszédre épít, az EU és a fiatalok között, előbbi ezek alapján fogalmazza meg 11 irányelvét, célját. Ezek között szerepel például: a nemek közötti egyenlőség, a fiatalok és az EU kapcsolatának erősítése, minőségi tanulás, mentális jólét. Ehhez pedig, ahogyan korábban láthattuk, a pártcsaládok is tartják magukat és figyelnek arra, hogy a fiatal felnőttek számára több munkalehetőséget és fejlődést elősegítő programot támogassanak.
Halmai Tifani Zoé
This content was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.
Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.
A projektben, nemzetközi partnereink által készített tartalmakat itt találjátok.