Lantos László Triceps a Müezzin Rádióban

A Müezzin Rádió új adásában Marczinka Csaba vendége Lantos László Triceps színházi rendező, performer, író és kulturális szervező volt.

Triceps — Lantos László néven — 1955-ben született Nagykikindán. A vajdasági Szabadkán tanult s nevelkedett. Dramaturgnak készült és színházi tanulmányokat folytatott. A szerb avantgárd színházon keresztül került kapcsolatba a vajdasági avantgárd törekvésekkel. Közben az ottani (nagyrészt magyar) avantgárd szerzők mellett megismerkedett a horvát avantgárd törekvésekkel is. Vonzotta már ekkor a rituális színház és a performansz. Kisebb színpadi játékokat már rendezett. A nyolcvanas évek közepén átjött Magyarországra. A pesti bölcsészkarra járt. Itt kapcsolatba került az akkori demokratikus ellenzékkel. Ezért 1987-ben kiutasították az országból. Visszatért Jugoszláviába, ahol az ottani avantgárd színpadi mozgalmakban tevélenykedett. 1993-ban a háború elől Romániába, Erdélybe menekült. Itt dolgozott egy évig egy színháznál. 1994-től Magyarországon él. 1995-ben ketrecbe zárva 40 napig böjtölt. Ezt örökítette meg tíz évvel később kiadott naplójában. Majd Pesten megalakította az Opál Színházat, mely egy jelentős itteni avantgárd színtársulattá vált. Bár hírnevét az éhezési performansz alapozta meg.

Hangtárunkban meghallgatható és letölthető:

Vágó: Bozó Antal

Fotó