forrás: astronet.hu

A hipnotizőr is befolyásolható

Hipnózis alatt a hipnotizőr is kerülhet módosult tudatállapotba, derítették ki az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Karán dolgozó kutatók, Költő András és Józsa Emese. Fő céljuk az volt, hogy megvizsgálják pontosan milyen kapcsolat alakul ki egy hipnózis során a hipnotizőr és hipnotizált között. Emellett az is kiderült, hogy a hipnotizálás során a két fél egyaránt képes érzelmeket átélni.

A kutatás azért is kezdődött el, mert sokáig nem volt elfogadott az a tény, hogy a hipnotizálás során kölcsönös együtthatás kell a siker eléréséhez. Az ELTE-n már a 80-as években megkezdődött a hipnózis kölcsönhatásának vizsgálata. Költő András és Józsa Emese a 2019 januárjában publikált A hipnotikus Interakciók természetrajza c. tanulmányukban foglalják össze saját és kollégáik, valamint a külföldi publikációkat. Napjainkban ezt a kutatást az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Affektív Pszichológia Tanszékén működő Humán-interakció Kutatócsoport végzi. „2002 óta foglakozom hipnózissal, és én magam is hipnotizőr vagyok”- mondta Költő András a cikk társszerzője, majd hozzátette: „Hipnózist nem mindenki az átverésre és a butításra használja, sokan összekeverik a showhipnózist a tudományos hipnózissal, amivel gyógyítani is lehet. Meglepően tapasztaltam, hogy Magyarországon átlagban több ember ismeri a hipnózisnak ezt a részét, mint a legtöbb nyugati országban, például itt Írországban, ahol élek.”

Tar Máté