Egyetemek a megújuló energiaforrások élvonalában

solar energy
forrás: cleanlineenergy.com

Hawaii állam törvényhozása és a Hawaii-i Egyetem közösen döntöttek arról, hogy az egyetem 2035-re ugyanannyi energiát fogyaszt majd, mint amennyit megújuló energiaforrásokból megtermel. A csendes-óceáni szigetekből álló állam 2035-re egész területén el szeretné érni a nullszaldós energiafogyasztást. A Hawaii Egyetem nyilatkozata szerint a campusokra közel 300 ezer négyzetméternyi fotocellás napkollektort telepítenek, ez körülbelül 80 focipályányi terület. Az egyetem emellett több amerikai társához csatlakozva drasztikus mértékben csökkenti károsanyag-kibocsátását is. A zöld energiára váltó amerikai egyetemek trendjével kapcsolatban kerestük fel az ELTE Gazdasági Főigazgatóságát, hogy egy magyar egyetem mennyi időre tud előre tervezni ilyen fejlesztések terén.

Magyarországon az ELTE is rendelkezik napelemekkel, tudtuk meg Papp Gábortól, a Műszaki és Informatikai osztály főigazgatójától. Jelenleg az ELTE 15 épületén összesen 1 MW teljesítményű napelem található. Az egyetem a következő néhány évben tervezi energiafelhasználása optimalizálását és minden épület áramellátásában a megújuló energiahordozók használatát. Továbbá a pesti és budai campusokon elektromos töltőállomások kiépítését, a pesti oldalon emellett a zöldfelület növelését és kerékpártároló kialakítását is. A hazai egyetemekhez hasonlóan az ELTE is főleg Európai Uniós fejlesztési forrásokat tud felhasználni, ezekre az egyetem rendszerint sikerrel pályáz. Az igazgatóság minden évben energiatervet készít a korábbi évek felhasználási adatai alapján, az energiamegtakarítási lehetőségeket épületekre lebontva vizsgálják. A beruházási tervek ezekhez az eredményekhez igazodnak.

Kalocsai Zsombor