Forradalom az oktatásban

interju_kettos-merce

Letöltés

Forradalom az oktatásban?

Kettős Mérce-beszélgetés tiltakozásról, oktatáspolitikáról és társadalmi egyenlőtlenségről

A 2016-os év eddigi legsikeresebb alulról szerveződő mozgalma kétségtelenül a pedagógusoké. A miskolci Herman Ottó és a pesti Teleki Blanka Gimnázium tanárai fontos társadalmi folyamatokat indítottak be, melyek közösségi cselekvésre buzdítottak elsősorban diákokat, tanárokat és szülőket; másodsorban azonban mindenkit bevontak a “kockás szolidaritásba”. A Tanítanék mozgalom új életet lehelt a közoktatási rendszerrel kapcsolatos vitákba. Ismét országos szinten, sokak számára súlyos és személyes probléma lett iskoláink helyzete.

Mégis, baloldali szempontból több okunk is van aggódni ezért a jelenleg sikeres mozgalomért.

Felmerül például a kérdés, milyen követeléseket kellene még megfogalmazni ahhoz, hogy igazán jelentékeny változásért küzdhessünk, illetve mik azok a pontok – például a szabad iskolaválasztás – melyek szinte dogmaként rögzültek, szakmailag azonban erősen vitatottak.

Ritkán jelennek meg a tudást mint bizonyos társadalmi csoportok számára szinte elérhetetlen erőforrást bemutató vélemények, hiányzik a jelen oktatási rendszer kapitalizmusba ágyazottságának kritikája, miközben a különböző piaci alapon szerveződő, illetve alapítványi formában működő oktatási szereplők – melyek minőségi, alternatív programot hirdetnek egy alapvetően szűk társadalmi csoport igényeit kiszolgálva – egyre szaporodnak.

Résztvevők:
– Sulyok Blanka, a Civil Közoktatási Platform és az Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesületének tagja
– Ercse Krisztina, a Civil Közoktatási Platform egyik alapítója

tags:

oktatás, forradalom, klik, oktatássegítők, auróra, civil közoktatási platform, pedagógusok szakszervezete, sztrájkbizottság, kormány, társadalom, polgári engedetlenség, hierarchia, tekintélyelvűség, fedél nélkül, roma, Nagy Gusztáv, 12 pont, elit iskola, központi tanterv, Radó Péter, index, kényszerpálya, alkalmazkodás, iparikamara, minisztérium, Thaisz Miklós, köznevelési keret, Parragh László, esélyegyenlőség,